اطلاع رسانی در حوزه علوم پایه و آگاهی رسانی بخش مرجع

دراينجا تعدادی سوال درباره چگونگی استفاده از موتورهای جستجو در اینترنت و راهنماهای موضوعی آورده شده است . این سوالات برای شما که می خواهید به جستجوی اطلاعات در اینترنت بپردازيد اما مطمئن نیستید که چگونه آنرا انجام دهيد مفید می باشد.

FAQ#1یک  موتور جستجوی اینترنتی چیست ؟

یکی از راههای یافتن اطلاعات در اینترنت استفاده از موتور جستجو است که یکی از ابزارهای اینترنت است که که به جستجوی سایتهایی می پردازد که شامل کلماتی باشد که شما به عنوان یک اصطلاح جستجو مشخص کرده ايد. موتور جستجو نتايج را در قالب لینکهایی به آن سایتهایی که شما در جستجوی آن هستيد و اصطلاح شما را دارد به شما بر می گرداند.

به عنوان مثال اگر شما بخواهید بدانید که آیا در اینترنت برنامه درسی ریاضی که شما بتوانید بگيرید وجود دارد یا نه ممکن است با وارد کردن کلید واژه های ریاضی و درسها و برنامه ها  math and lessons and plans” ” پس از مدت کوتاهی انتظار صفحه ای با هزاران لینک به وب سایتهایی که آن کلمات خاص را دارند دریافت می کنيد.

FAQ#2 یک راهنمای موضوعی در اینترنت چیست ؟

راهنماهای موضوعی سایتهای اینترنتی را بصورت موضوعی دسته بندی می کنند. و به استفاده کنندگان اجازه می دهند  با انتخاب یک موضوع مورد علاقه، فهرستی از منابع را مشاهده کنند. استفاده کنندگان به هدایت جستجوهای خود می پردازند این کار با انتخاب فهرستی از اصطلاحات خاص که متناوبا استفاده می شوند ودر میان فهرستی از توصیفگرهای فراهم شده در راهنما انجام می شود .

به عنوان مثال اگر شما از رهنمای موضوعی یاهو استفاده می کنیدتا برنامه های درس ریاضی را پیدا کنيد ، تقریبا 15 دسته بندی عمومی را مشاهده خواهيد کرد که شامل art and humanities” ” و , “government”  “education” میباشد. انتخاب education شما را به فهرست 35 توصیفگر (موضوع) راهنمایی خواهد کرد که شامل higher education”” و “magazines” و “teaching” است . با انتخاب “teaching” به صفحه دیگری از منابع درباره آموزش شامل “English”, “k-12″ and “Math” برمی خورید. این آخرین انتخاب تعدادی از منابع موجود را برای معلم ریاضی فراهم می اورد.

FAQ#3 کدام بهتر است – یک موتور جستجو یا یک راهنمای موضوعی؟

پاسخ صریح و قاطعی برای این  سوال وجود ندارد و به مقدار زیاد به سلیقه شخصی استفاده کننده بستگی دارد. بعضی اشخاص راهنماهای موضوعی را ترجیح می دهند  به خاطر اینکه استفاده کننده الگوی جستجو را تحت کنترل خود دارد. راهنماهای موضوعی برای جستجوی اطلاعات عمومی مناسب ترند و استفاده کننده با مرور توصیفگرهای داده شده به انتخاب می پردازد. موتورهای جستجو الگوی جستجورا به برنامه کامپيوترارائه می دهند و قادرند منابع خاص تری را جستجو کنند .

یک اشکال راهنماهای موضوعی اینست که شما را به توصیفگرهای داده شده وابسته می کند . اگراین توصیفگرها به اندازه کافی خاص نباشند جستجوی شما موفقیت آمیز نخواهد بود. پس در نتیجه راهنماهای موضوعی برای یافتن اطلاعات عمومی مناسب ترند اما در جایابی اطلاعات خاص خیلی مناسب نیستند. همچنین تعداد منابعی که شما دریک راهنما ی موضوعی پیدا می کنيد معمولا بسیار کمتر از یک موتور جستجو است .  

یکی از ضعفهای موتور جستجو مقداربسیار گسترده از اطلاعات است که ممکن است که ممکن است از ارزش بالایی برخوردار نباشد. اطلاع از چگونگی انجام جستجو یک مهارت است .

FAQ#4 چگونه می توانم از موتورهای جستجو بهتر استفاده کنم؟

اگر شما دانش مربوط به استفاده از جانشين ها( (wildcards وعملگرهای منطقی (Boolean operators) را بدانید بهتر ازیک موتور جستجوی اینترنتی استفاده می کنید . به عنوان مثال با وارد کردن یک اصطلاح مفرد مثل  “*“educat عباراتی مثل “educator” و “educators” و “education” وeducational”” نیز همزمان بازیابی می شود.

عملگرهای منطقی بعد ازاینکه جورج بول 1864-1815 علم منطق و جبر را باهم ترکیب  کرد به نام وی نامیده شدند. استفاده از عملگر منطقی and” ” جستجو را محدود خواهد ساخت . عملگر رايج دیگر not”” می باشد که آن نیز جستجو را محدود می کند . عملگر منطقی دیگر “or”  برعکس دو مورد قبلی در گسترش ميزان جستجو اثر دارد. با استفاده از عملگرهای منطقی شما امکان جستجوی بشتر از یک کلمه را همزمان دارید .

wild card چیست و چگونه می توانم از آن در جستجو استفاده کنم ؟

wild card یک کاراکتر خاص است که به ریشه کلمه می چسبد بنابراین امکان جستجوی تمامی انتهاهای آن ریشه را خواهید داشت.به عنوان مثال شما در جستجوی اطلاعاتی در مورد ضررهای سیگار کشیدن  harmful effects of smoking)) هستید . مدارکی که شامل کلمات  smoke , smoking , smokers , smoked و  smokes باشند ممکن است همگی برای جستجوی شما مناسب باشند :  . اگرموتور جستجوی شما امکان استفاده از wild cards را داشته باشد شما با وارد نمودن “smok* ” مدارکی را بازیابی خواید کرد که شامل کلماتی باشد که با “smok” شروع شده اند .در این حالت علامت ستاره در حقیقت یک    wild card است.

FAQ#6 چگونه می توانم یک جستجو را خاص تر کنم ؟

عملگر منطقی “and” رایج ترین محدود کننده جستجو است . به عنوان مثال اصطلاح جستجوی “heart and disease” لینکهایی را که هر دو کلمه را داشته باشند بازیابی خواهد کرد و از جستجوی مدارکی که تنها یکی از دو کلمه را داشته باشد مثل  heart transplant

  یا lung disease خودداری می کند. این عملگر تنها به مدارکی پیوند می دهد که هر دو کلمه را  داشته باشد  و حتما لازم نیست که هر دو کلمه کنار هم قرار گرفته باشند. حتی برای جستجوی خاص تر شما می توانید از عملگر and”” بیشتر از یکبار استفاده کنید. در مثال بالا شما می توانید کلمه “preventation “را نیز اضافه کنید و جستجوی خود را محدود تر نمایید.

عملگر بولی “not” جستجو را با بیرون کشیدن کلمات مشخص خاص تر می کند. به عنوان مثال اصطلاح جستجوی

“insecticides not DDT“  شما را به لینکهایی هدایت می کند که تنها اطلاعاتی درباره insecticides داشته باشند و DDT  را شامل نشود.

امکان ترکیب دو عملگر منطقی نیز وجود دارد. به عنوان مثال اصطلاح “ “endangered and species not owlاطلاعاتی در مورد انواع مختلف گونه های (جانوری) در حال انقراض و نه جغد برای شما فراهم می آورد.

 

عملگر بولی “or” جستجویF چگونه می توانم یک جستجو را عام تر کنم ؟ شما را گسترش می دهد . شما ممکن است از عملگر ““or اگر چندین کلمه بصورت قابل تبدیل وجود داشته باشد استفاده کنید . به عنوان مثال اگر شما در جستجوی منابع نمایشنامه یا درام هستید باید اصطلاح زیر را وارد کنید : ““drama or theater که در اینصورت موتور جستجو به هر سایتی که هر کدام از این دو کلمه را داشته باشد پیوند می دهد.

برای جستجوهای گسترده تر شما می توانید ازعملگر” or ” بیش از یک بار استفاده کنید مثل ““drama or theater or acting or stage که در واقع جستجوی شما را بسیار گسترده می کند.

FAQ#8 چگونه موتورهای جستجو با عملگرهای منطقی ربط پیدا میکنند؟

پاسخ کوتاه به این سوال اینست که این ارتباط همیشگی نیست . بعضی از موتورهای جستجو استفاده از تعداد محدودی عملگر را مجاز می دانند در حالیکه بعضی دیگردستیابی به تعداد بیشتری را مجازمی دانند. بعضی نیاز به این دارند که شما خودتان عملگر را وارد کنید در حالیکه بعضی دیگر از موتورهای جستجوی منوی آبشاری دارند. بعضی به شما اجازه انجام هر نوع جستجو را در صفحه اصلی فراهم می آورند و بعضی دیگر قابلیت جستجوی پیشرفته در صفحه دیگری را همراه با عملگرها برای شما فراهم می آورند.

اگر قسمت help در موتورهای جستجو را مطالعه فرمایید استفاده از آنها بسیار آسان خواهد بود.

FAQ#9 یک ابر موتور جستجو چیست؟

ابر موتور جستجو یا meta search engine ابزاری است که به جای جستجو در پایگاه اطلاعاتی خودش در ساير موتورهای جستجو به کنکاش می پردازد. به عنوان مثال موتور جستجوی Metacrawler”” پایگاه های اطلاعاتی هر کدام از موتورهای جستجوی زیر را جستجو میکند: Lycos,WebCrawler,Excite , Ata Vista, Yahoo . استفاده از پایگاه های چند تایی به این معناست که نتايج جستجو جامع تر است اما دراما در بدست آوردن نتايج کند تر است .

FAQ#10 بعضی از استراتژیهای  موثر در جستجو چیست ؟

تصمیم بگيريد که موتور جستجو یا یک راهنمای موضوعی کدام بهتر است . هر چه اطلاعات خاص تری نیاز داشته باشيد استفاده از موتور جستجو بهتر است. هنگام استفاده از یک موتور جستجو تا حد ممکن جستجویتان را خاص تر کنید. مقدار اطلاعاتی که اکنون بر روی اينترنت وجو دارد با یکدیگر همپوشانی دارد . برای خاص تر کردن نتايج جستجو به یک اندازه قابل قبول از یک موتور جستجو که امکان استفاده از عملگرها را دارد و امکان ورود تعداد زیادی کليد واژه را می دهد استفاده نمایید.

عادت کنيد که همیشه بیشتر از یک موتور جستجو را بکار بريد . ممکن است همیشه از يک موتور جستجوی پیش فرض در ذهنتان استفاده کنيد اما به خاطر داشته باشيد که موتورهای جستجو یا یک ابر موتور ديگر را نيز امتحان کنيد تا از یک پوشش خوب اینترنتی نیزبرخوردار شوید .

قسمت “tips” را که در اغلب موتورهای جستجوست مطالعه کنيد به عنوان مثال Alta Vista به شما اجازه استفاده از علامت “+” را به جای استفاده از عملگر “and” می دهد.

                                                   منبع ترجمه مطالب بالا وب سایت زیر میباشد.

http://www.cln.org/searching_faqs.html

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور 1387ساعت 13:41  توسط دهستانی  | 

Scopus Journal Analyzer

به کمک این ویژگی که در پایگاه  SCOPUS امکان استفاده از آن وجود دارد یک دیدگاه شفاف ، سریع و آسان از عملکرد ژورنالها بدست می آید. این قابلیت با فراهم آوری سه نمودار گرافیکی از ژورنالها به شما در این مورد کمک میکند . این سه نمودار عبارتند از :

Total Citations این نمودار به شما مجموع استناداتی را که زورنالهای انتخاب شده در هر سال دریافت میکنند نشان میدهد.

    این نمودار تعداد مقالاتی را که توسط یک ژورنال در طی زمان منتشر میشود نشان میدهد Articles Publisher 

  تعداد استنادات منتشر شده در آن سال را بدون توجه به تاریخ انتشار مدرک استناد شده نشان میدهد Trend Line

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استفاده از Scopus Journal Analyser

روی پیوند زیر کلیک کنید.

http://info.scopus.com/journalanalyzer

 برای استفاده از کلاس آموزشی راهنمای استفاده از این ویژگی بصورت DEMO روی پیوند زیر کلیک کنید.

http://help.scopus.com/robo/projects/schelp/tutorials/sc_AnalyzeJournals.html

.

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1387ساعت 14:3  توسط دهستانی  | 

اگر علاقمند به مطالعه نشریه الکترونیکی INFOAMN در زمینه امنیت اطلاعات هستید با عضویت از طریق وب سایت شرکت  INFOAMN و ارسال از طریق پست الکترونیک میتوانید به مطالعه  این خبرنامه بپردازید.

شرکت اينفوامن پيشگام در ارائه خدمات مشاوره امنيت اطلاعات
 تلفن: 22604608  -  نمابر:22009195
پست الکترونيک: info@infoamn.com
وب سايت: www.infoamn.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1387ساعت 13:16  توسط دهستانی  |